Lao Tzu, başarıyı “En uzun yolculuklar bile, tek bir adımla başlar.” sözleriyle tanımlıyordu. Hüseyin Özer’in de kendisini bugün dünyaca ünlü bir şef haline getiren uzun ve ilham veren bir yolu var.

Hüseyin Özer, Londra’da önündeki kuyruklarla ünlü Sofra restoranlarının sahibi. İİngiliz Kraliyet Ailesinin bile Türk yemeğini tanıdığı dünyaca ünlü bir şef. Londra’da kaliteli Türk yemeğiyle özdeşleşen Sofra’nın hâlihazırda 2 şubesi daha faaliyetine devam ediyor. Hüseyin Özer, aynı zamanda Discovery Channel’ın “Dünyanın En Zengin İnsanları” belgeselinde yer alan 3 Türk isimden birisi. Ancak dünyaca ünlü şefin başarı hikayesi oldukça etkileyici ve tüm girişimciler için ilham verici…

İLK YILLAR

Okuma yazmayı keçi güderken öğrenen Hüseyin Özer, kendisini evlatlıktan reddeden babası ve annesinin ayrılmasından sonra Ankara’ya bir bilet aldı ve tüm hikayesi orada başladı.

Ankara’ya gittiğinde henüz 11 yaşında olan Özer, yaşı dolayısıyla iş bulamıyor; Ulus’ta çakmaktaşı, benzin satarak günde 75 kuruş kazanıyor, Sıhhiye’de bir tuvalette yatıp kalkıyordu. Hüseyin Özer bugün verdiği röportajlarda o günler için  ‘’ O tuvalet benim için çok güzeldi, çünkü yatacak yerimdi. Minnettarım ben o tuvalete. ‘’ diyerek bahsediyor.

LONDRA’YA BİR BİLET

Daha sonra İstanbul’da şansını deneyen Özer, ilk yıllarında meyhanelerde komilik yaparak para kazanıyor ve kazandığı parayla ancak bir kömürlükte yaşıyordu. Hayatını değiştirecek kararları o yıllarda yaşadığı kömürlükte aldığını belirten Özer şöyle diyor: ‘’ İngilizce öğrenmeye de orada karar verdim. Emekli bir Albaydan haftada iki gün ders aldım. Askerliğimin ardından talebeler arasına karışıp, aldığım bir biletle Londra’ya geldim ve bir kebabçıda iş buldum.’’

4 yıl boyunca çalıştıktan sonra ayrıldığı restoranı satın alıp ilk işini kuruyor, başarısı ve azmi sayesinde de bugün dünyaca tanınan bir şef ve restoran zincirinin sahibi oluyor.

Londra’da kaliteli Türk yemeğiyle özdeşleşen ‘Sofra’, önünde kuyruğun eksik olmadığı lokanta olarak da biliniyor. Londra’nın en işlek caddesindeki restoranın başarısı, lezzetli yemekleri, atmosferi, dekorasyonu, kusursuz servisi ve misafirperverliği gibi birçok sebebe dayanıyor.

MODERN VE SICAK DEKORASYONUYLA SOFRA

Sofra London sadece lezzetli yemekleriyle değil, son derece modern ve sıcak iç mekan ve bar dekorasyonuyla da Londralıların uğrak mekanlarından biri. Sofra’nın Londra gibi büyük bir metropolde bu denli başarı yakalamasının sırlarından biri de müşterilerin mekânda kendilerini rahat ve konforlu hissetmesi. Dekorasyonu incelediğimizde Sofra’yı modern, şık ve sade olarak tanımlayabiliriz. Detayları incelediğimizde ise dünyaca ünlü bir restorana yakışacak şekilde Floorpan laminat parke seçimi göze çarpıyor.