Ofis yaşamı, hayatımızın bir parçası olduğu günden bugüne sosyal davranışlar, demografik yapı, mimari, ekonomi ve teknoloji gibi çok sayıda etkenle pek çok değişim geçirdi.

İş tanımları ve yapılış şekillerinin değişmesinin yanı sıra belirli saatler arasında ofis içinde olmayı gerektiren geleneksel iş yaşamı etkisini kaybediyor ve iş yaşamında yeni bir dönem başlıyor. Bu durum, ofis yaşamının sona erdiği ya da tamamen ortadan kalkacağı anlamına gelmiyor.

Yeni iş modelleri ile yaşanan bu değişim, yeni ofislerin tasarımını, yönetim ve kullanım şekillerini ve aslında işin doğasını da bütünüyle etkiliyor. Çalışanlar teknoloji ve mekan arasındaki ilişkiyi yeniden keşfediyor ve tanımlıyorlar. Farklı işler ve birimler arasındaki keskin sınırlar giderek silikleşiyor ve yakın bir gelecekte bu sınırların ortadan kalkacağı ön görülüyor. İş ve çalışanlar hiç olmadığı kadar bütünleşiyor.

Workstation denilen ortak çalışma alanları, çalışanların bir yere bağlı kalmasını gerektirmiyor. Bir kısmı şehrin farklı bölgelerinde bir kısmıysa ülkenin pek çok yerinde hizmet vererek çalışmaya devam ediyor ve geleneksel ofislere duyulan ihtiyacı azaltıyor. Geleneksel yönetim şekilleri de böylece işlevini yitiriyor.

Ofis tasarımları, hem serbest çalışmaya hem de geleneksel işlerde çalışanlara uygun olarak yeniden düzenleniyor. Ofisler yok olmuyor, ancak çalışanların ihtiyaçlarına ve isteklerine uygun olarak değişiyorlar.

Geçmişte bugün ile ilgili kurgular yapılırken hep soğuk, gri ve kasvetli ortamlar resmedilirdi. Hele ki söz konusu iş ortamları olduğunda kimsenin aklında renkli bir dünya gelmiyordu. Ancak teknoloji, sosyal medya, mimari ve tasarımdaki hızlı değişimler, bugünün ofislerini rengarenk, rahat, eğlenceli ve tahminlerin çok ötesinde bir noktaya taşındı. Çalışanlar giderek daha hareketli ve özgür bir çalışma şekline yöneliyorlar ve ofis tasarımları da buna bağlı olarak kafeler ve otel lobileri gibi kamusal alanlarla işlevsel ekip çalışmaları alanlarının bir birleşimine dönüşüyor.

Çapraz konuşmaları ateşleyecek eşyalar ile çalışanlar yaratıcılıklarını paylaşabilecekleri alanlara sahip.
Özel çalışma alanları ile daha odaklanarak çalışmak isteyen çalışanlar için bir vaha sunulmuş.