Kuşların cıvıltısı, deniz, kum, güneş derken yaz geldi! Bu yaz da ev modasına damga vuracak renk tonları; güneşli günlerde görmeye alışkın olduğumuz canlı renklerden… Yazın samimiyetini ve eğlenceli günlerini anımsatan, mevsimin ruhunu tam anlamıyla yansıtan; mekanı canlandıran, yaz stiline estetik görünüm kazandıran yaz renklerini sizin için derledik.

Bahar ve yaz ayları doğanın tazelendiği, renklerin kendini gösterdiği dönemlerdir. Sıcak ve eğlenceli yaz akşamlarını evimizde hissetmenin etkili yollarından biri doğru renk seçimidir… Yazın renklerine sadece salonda değil, mutfakta, teras ve balkonlarda hatta banyolarda mekan ölçeği doğrultusunda yer verebilirsiniz. Bu arada elbette kişiliğinizi yansıtan ve yazı hatırlatan ev kokuları kullanabilir, bu sayede yaz atmosferini ruhen ve bedenen evinizin her köşesinde hissedebilirsiniz.

Örneğin kırmızı, sıcağın, aşkın ve samimiyetin rengidir. İnsanları çabuk karar almaya ve beklentileri arttırmaya yönelik bir etkisi vardır.  Salon, yatak odası, mutfak gibi evin her alanında tercih edebilirsiniz. Evin her köşesine enerjik bir hava katacak ve ortamı hareketlendirecek Turuncu ise dışa dönüklüğü, heyecanı, mutluluğu, dinamizmi temsil eder ve şatafatın rengidir. Sunset/Günbatımı yazın en özel anlarını çağrıştırır; teras, kış bahçeleri ve mutfak gibi alanlarda kullanarak evinizde yazın özel anlarındaki tadı yakalayabilirsiniz. Merlo ise en az kırmızı kadar samimiyeti, sevgiyi ve sıcaklığı temsil ederek yine yatak odası, mutfak ve salonlarda tercih edilebilir.

Evinizin içerisinde doğal bir sıcaklık içinse zeminde ister sade tonlar ister hareketli tasarımlar kullanabilirsiniz.

Salon ya da yatak odanızda bu yaza uygun yüzey(link) ve mobilya seçimini yaptıktan sonra yaşam alanlarınızı yaşayan mekanlara çevirmek isterseniz yine bu ayın renklerine uygun tonlarda seçeceğiniz tablolar, aynalar, küçük ve renkli objeleri eksik etmemeniz gereken dekorasyon parçalarıdır. Hayal edebileceğiniz ne kadar renk ve desen varsa yan yana getirebilirsiniz!

İşte sizin için hazırladığımız, yazın renk şifrelerine ait dekorasyon önerilerimiz: