Temmuz ayının rengi güvenin, sorumluluğun, dürüstlüğün  ve sadakatin rengi mavi…

Fiziksel ve ruhsal olarak bizi olumlu etkileyen mavi;  stresi azaltan etkisiyle beraber sakinlik hissi verir, rahatlama ve güven duygusu yaratır. Metabolizmayı yavaşlatır ve maviden daha açık maviye doğru baktığınızda özgürlük hissi verir.

Mavi tonları yaşam alanlarında da en çok tercih edilen renklerden biridir. Bunun nedeni elbette ki mavinin yaydığı güzel enerji ve estetik farklılıktır. Gece mavisi, saks mavisi, lacivert gibi koyu mavi tonları içinde bulundukları yaşam alanında ağırbaşlı ve yatıştırıcı bir karakter ortaya çıkarırken, gök mavisi ya da buz mavisi gibi açık mavi tonları ise odalarda huzur verici, duygusal ve sevecen bir karakter yaratırlar. Deniz mavisi gibi orta tonlar ise bir odada hakim olarak kullanıldıklarında hem canlı hem de enerjik, ama aynı zamanda da düzenli ve pozitif bir atmosfer oluştururlar.

Kısacası mavi, her dönemin trendlerine estetik bir hava katan bir renk olmayı başarmıştır.

Yaşam alanlarımızda yaratmak istediğimiz atmosfere en uygun mavi tonu ve ona eşlik edecek renk hangisidir?

Mavi rengi diğer ana renklerden farklıdır ve aslında nötr bir renk gibi davranır, yani hemen hemen her renge uyum sağlayabilen adaptasyon yeteneği gelişmiş bir renktir.