Son yıllarda ufak evleri tercih edenlerin sayısı oldukça arttı. Küçük evler çoğunlukla öğrencilerin, yeni evli çiftlerin, yalnız yaşayan insanların tercih ettikleri ev tipi olarak öne çıkarken, minimalizm akımının dünyada yükselişiyle birlikte her kesimden insanın tercih ettiği ev tipi haline geldi. Bu tarz dairelerin ufak olması sebebiyle kullanım olarak zor olduğunu ve dekore ederken oldukça zorlanıldığı gibi yaygın bir inanış olsa da, doğru dekorasyon ile bu sorunlardan kurtulmak mümkün.

Aslında bu durum dairenin iyi bir iç tasarımla dekore edilip edilmemesine bağlı. İyi ve minimal dekore ettiğiniz küçük dairenizin kullanışlı ve güzel bir görüntüye sahip olduğunu göreceksiniz. Doğru dekorasyon modelleri ile hem trendleri yakalayabilir hem de küçük dairenizde bir bütünlük sağlayabilirsiniz. 

Peki küçük dairenizin dekorasyonu nasıl olmalı? 

1)Mobilyalarınızın Bütün Halde Görünmesini Sağlayın.

Mobilyalarınızı renk ve desenleri birbirine uyumlu olarak düzenlediğinizde oldukça şık sonuçlar elde edebilirsiniz. Aralarındaki uyum eşyalara bakıldığında bütün halde görünmesini sağlar ve modern bir görüntü elde etmenize neden olur.

2)Yerden Tasarruf Edin.

Evinizin tavanı yüksekse altı kullanılabilir yataklardan tercih edebilirsiniz. Böylelikle hem yüksek tavandan yararlanır hem de fazla eşyalarınızın yer kaplamasını engelleyebilirsiniz.

3) Açık Mutfak Tercih Edin.

Küçük dairelerde açık mutfak tercih edilmesi daha doğru olacaktır. 

4) Gömme Dolaplar Kullanın

Tavana kadar uzanan sade bir dolap tercih edebilirsiniz. Evinizde eğer gömme dolap alanınız varsa tek tercihiniz bu tarz dolapları kullanmak olmalıdır. Böylelikle eşyalarınız toplu ve bir arada duracaktır. Gömme dolabı odayla aynı renk tercih ederseniz, kaba ve fazlalık gibi durmayacaktır.

5) İddialı Tasarımlar Kullanın.

İddialı tasarımların kullanımı evinizi daha zengin gösterir. Daha yalın, sıradan eşyalar kullanmaktansa bu tarz eşyalarla evinizi farklılaştırabilirsiniz.

6) Açık Renkleri Tercih Edin.

Açık renkler, evinizin geniş görünmesinde büyük bir rol oynar. Beyaz renk en çok tercih edilen renktir. Küçük dairenizde gün ışığı ile açık renkli duvarlarınız birleşince çok daha ferah bir ortam oluşur.

7)Televizyonunuzu Duvara Monte Edin.

Televizyonunuz ne kadar az yer kaplarsa alanınız o kadar genişler ve duvara asılmış bir televizyon sayesinde alan kazanırsınız.

8)Akıllı Mobilyalar Keşfedin.

Günümüzde her konsepte uygun olarak üretilen akıllı mobilyalar, işlevsel ve pratik olması sebebiyle tercih edilmektedir. Az eşyaya sahip olup, ihtiyaçlarınızı karşılayabilmenize olanak sağlar.

9)Stor Perde Kullanın.

Stor perdeler sadece pencerenizi kapatacak boyutlarda hazırlanır böylelikle eviniz daha geniş görünür.

10) Bol Bol Ayna Kullanın.

Ne kadar fazla adette ayna kullanırsanız eviniz o kadar geniş görünür. 

11) Doğal ışığınızı arttırın.

Evinize girecek doğal ışık miktarını olabildiğince arttırın. Açık renkli duvarla birleşince huzurlu hissedeceksiniz.

12) Depolama alanları oluşturun

Duvara gömme halinde bulunan eşyalarınızı çoğaltın. Bu sayede eşyalarınız alanınızda çok yer tutmayacak.