Kitaplar, kitapseverlerin saklayıp gizlemedikleri hazineleri gibidir. Kitapların değerleri daima artar ama asla tükenmez. Bilakis kitaplar sergilendikçe, paylaşıldıkça değerleri artan şeylerdir…

Bunun için her kitapseverin hayalinde bir kütüphane mutlaka vardır.

Biz de bu yazımızda kitap kurtlarının çok hoşuna gidecek alternatif kütüphane modelleri ve kitapları saklayıp sergilemek için yaratıcı çözüm önerileri sunacağız.

1- Her Kitap Dekoratif Bir Öğedir.

Kitaplar içerikleri kadar ambalajları, ciltleri ve grafik tasarımlarıyla birer dekorasyon öğesidir. Kitaplarınıza dikkatli baktığınız taktirde evinizde her zaman zevkle tutabileceğiniz modası asla geçmeyecek objelere sahipsiniz demektir…

Peki Kitapları Nasıl Kategorize Edebilirsiniz?

Kitaplarınızı renklerine ve yayınevlerine göre kategorilere ayırabilirsiniz. Bu kategorizasyon size renk uyumu sağlayacaktır.

Kitapları boyutlarına ve büyüklüklerine göre kategorilendirmek ise simetrik bir ambiyans yaratacaktır. Sonuçta siz şehir kütüphanesini yönetmiyorsunuz illa alfabetik yapmak zorunda değilsiniz.

A539 San Pietro

2- Dekorasyon Öğeleriyle Zenginleştirilmiş Kitaplıklar

Kütüphanenizde sadece kitaplar değil o kitapları bütünleyecek objeler de yer alabilir böylece kitapların yarattığı tek sıra hali bozabilir ve derinlikli bir iç mekan tasarımı yaratabilirsiniz.

Peki Kütaphanenizi Kitap Dışında Nelerle Zenginleştirebilirsiniz?

Plaklar, koleksiyon objeleri, hayali kahraman figürleri, biblolar, resimler, posterler, küçük heykeller kütüphanenizi bütünleyip zenginleştirecek öğelerdir.

3- Kütüphane Tasarımı Kitap Seçmek Kadar Mühimdir.

En başta da dedik ya kütüphane kitabın sergi ve korunma alanıdır. Yani iyi bir kütüphane her iki işlevi de tam olarak yerine getirmelidir.  Kitaplarınızı tozdan, yıpranmadan korumalı, her istediğinizde rahatça bulabileceğiniz şekilde sergileme ünitelerine sahip olmalı ve  gözünüze de hitap etmelidir.

Peki Hangi Malzemelere Yönelmeliyim?

Bizce kütüphane ahşap olur. Kağıtla ahşap arasındaki o bitmeyen aşk kütüphanenize bohem bir şıklık ve entelektüel bir sofistikasyon katacaktır. Cam koruyucu paneller ve belki mermer ya da metal öğelerin eklendiği kitaplıkları seçerseniz hem aynı kitaplarınız gibi bir çeşitliliğiniz olur hem de zamanın ötesinde, kapsayıcı bir dekorasyon yapmış olursunuz.