Koronavirüs salgını hepimizi evlerimize kapadı ve ciddi bir süre daha evlerimizde kalma ihtimalimiz var gibi gözüküyor. Biz blogumuzda evde neler yapabileceğinize dair sizler için bazı öneriler hazırladık. Bu öneriler ve kendi geliştireceğiniz alternatiflerle evde kaldığınız bu zamanı verimli geçirebilir, hem sıkılmaz hem de kendinizi geliştirebilirsiniz.

1- Günlük Tutun:

Dünya tarihini etkileyen bir dönem geçiriyoruz. Bu dönemin tanığı olarak bir günlük tutabilirsiniz. Kim bilir belki bugün yazdıklarınız ileride bir bilim-kurgu romanının sayfalarında yer alır.

2- Kitaplığınızı Yeniden Keşfedin:

Kitaplığınızda daha önce okumadığınız, günlük yoğunluklardan yarıda bıraktığınız kitaplarınızı okumak için en uygun vakit… Eğer kütüphanenizdeki bütün kitapları okuduysanız ve yeni bir şeyler okumak istiyorsanız; Trendeki Yabancı, Storytel gibi online edebiyat mecralarından ya da arşivini online olarak erişime açmış kanallardan yararlanabilirsiniz.

3- Yeni Bir Dil Öğrenin:

Bugünler yeni bir dili öğrenmenin tam zamanı. Akıllı telefonunuza yükleyeceğiniz ya da Youtube gibi mecralardan izleyeceğiniz online derslerle yeni bir lisan öğrenebilirsiniz. Karantina günleri bittiğinde hayata yeni bir dil bilen biri olarak katılabilirsiniz.

4- Podcast’leri Takip Edin:

Son dönemin en çok dinlenen içeriklerinin başında podcast’ler geliyor. Soundcloud, Itunes, Spotify gibi mecralardan yerli yabancı hemen her konuda ses bantları yer alıyor. İlginizi çeken bir konuda podcastleri takip bu yeni formatı keşfedebilirsiniz.

5- Tiyatro Oyunlarını İzleyin:

İş hayatının yoğunluğundan zamanında gidemediğiniz oyunları bu dönemde izleyebilirsiniz. Nilüfer Kent Tiyatrosu ve İstanbul Şehir Tiyatroları başta olmak üzere pek çok Tiyatro kurumu; arşivlerini online olarak erişime açtı. Bu dönemde Bolşoy balesini bile evinize getirebilirsiniz…

6- Film Listesi Hazırlayabilirsiniz:

Film izlemek bu dönemdeki en eğlenceli aktivitelerin başında geliyor! Kendinize bir film listesi yapıp günde 2 film bile izleyebilirsiniz…

7- Kendinizi Keşfedin:

Evde otururken içinizdeki yaratıcılığı dışavurabilirsiniz. Şiir yazın, öykü yazın, resim yapın, şarkı söyleyip kayıt alıp yayınlayın. Belki tüm bunlar geriden kaldığında yeni bir kariyere başlarsınız!