Fransa’da ortaya çıkan bohem dekorasyon tarzı seyyahların, artistlerin, şairlerin, entelektüellerin ve roman kültürünün etkisiyle doğmuştur.

Roman yaşam tarzının özgürlüğü ve gezgin yaşam isteğinin hissedildiği BOHEM DEKORASYONDA renkler, yüksek enerji ve dağınıklık gibi görünen bir düzen hüküm sürüyor… Bohem tarzı oluşturmak biraz da doğru renkler ve doğru eşyaları bir araya getirmekten ibaret aslında. Bu tarzda tamamen özgürsünüz. Canlı renkler, desenler ile düzensizlik içerisinde kendi düzeninizi oluşturabilirsiniz. Öyle ki evlerle birlikte kafe ve restoranlarda da sıklıkla uygulanan Bohem Dekorasyon stilini hayata geçirmek için online iç mimarlık çalışmaları rehber niteliğinde renk ve eşya seçimi için yardımcı olduğundan kolaylıkla bu özgür ruhu evinize yansıtabilirsiniz.

Bohem Dekorasyon Renkleri

Renkler, desenler, motifler bohem stilin enerjisini yükseltiyor.

Renkli koltuklar ya da mono renkte, yumuşak tonlara sahip bir koltuk üzerine atılmış çok renkli kırlentlerle bohem stilin özgürlüğünü ortaya koymak mümkün. Mesela mercan rengi bir koltuğun üzerine renkli kırlentler koyabilir, zeminde ise desenleriyle biraz daha otantik ya da geleneksel desenlerin olduğu saçaklı kilimler kullanabilirsiniz.

Bohem Dekorasyonda Eşya Seçimi ve Yerleşimi

Aslında bohem dekorasyon, yaşanmışık hissi veren objelerle oluşturuluyor. Bu stilde bir dekorasyon yapacağınız zaman yeni ve parıl parıl parlayan eşyalara ihtiyacınız yok.

Eskimiş hatta bölgesel olarak deforme olmuş bir sehpayı uygun renk ve parçalarla beraber evinizin salonunda şık biçimde kullanabilirsiniz.

Yıllardır o eşyalarla birlikte yaşıyormuşsunuz duygusu vermek bohem tarzın özelliklerinde bir diğeri…

Saçaklı kilimler, eskitme sehpalar, doğal ahşap tonları, işlemeli örtüler, geleneksel motifler, hasır mobilyalar, makrome duvar süsleri bohem dekorasyonun detaylarını oluşturuyor.

Hayatınızda yeri olan eski, vintage eşyaları rahatlıkla gün yüzüne çıkarıp bohem dekorasyon çalışması kapsamında kullanabilir, kişiselleştirilmiş bir dekorasyon yaratabilirsiniz. Ev dekorasyonu yaparken kendinizden parçalar, detaylar, fotoğraflar kullanarak daha sizden bir stil çıkarabilirsiniz. Bohem dekorasyonda biraz da bu kişisel özgürlük ruhu bulunuyor.