Sokaklardaki yaprak hışırtısından, yazlık kıyafetlerin yerine geçen kazaklardan da anlaşılacağı gibi sonbahara kavuştuk…

İş hayatının yoğunlaştığı, yeni bir sezon ve yıla hazırlıkların başladığı bu dönemde sonbaharı evinizde de karşılamak istemez misiniz?

Siz de sonbaharı evinizde yaşamayı sevenlerdenseniz ev dekorasyonu önerilerimize bir göz atabilirsiniz:

Sonbahar Ruhunda Ev Dekorasyonu

Her mevsimin kendi içinde özellikleri var.

Kışın soğuğu, baharın neşesi, yazın ışığı ve sonbaharın huzuru…

Bu özellikleri doğadan ve insanlardan gözlemleyebiliriz. Bu özellikleri ev dekorasyonunda kullanmak için gözlemlerimizi kullanabiliriz. Bir geçiş çağı olan sonbahar, baharın hareketliliğinin aksine her şeyin yavaşladığı ve yoğunlaştığı bir dönemdir. Kış mevsimi için hazırlıklar ve mevsimin getirdiği hava insanı etkiler.

İşte bu anlarda evinizi huzurlu bir yer haline getirmeniz sonbaharı karşılamak için en iyi yöntem olabilir.

Ev Dekorasyonunda Sonbahar Renkleri

Sonbaharda tüm çevrenizde toprak renklerini daha fazla görebilirsiniz. Turuncu, kahverengi, kırmızı, sarı renkler bu mevsimin ruhunu en net şekilde yansıtan renkler olarak karşımıza çıkar. Bununla beraber sıcak renkleri birlikte kullanmak göz yorucu olacağı için gri, siyah veya beyaz parçalar ile evindeki aydınlığın değerini değiştirebilirsin. Bununla birlikte toprak renklerine kontrast bir renk seçimi olarak pastel yeşil tonları da evinizde zıt bir denge oluşturacaktır.

Sonbahara Özel Doğal Dekorasyon Parçaları

Ev dekorasyonunda bitkileri kullanmayı ve oluşturdukları renk çeşitliliğini seviyorsanız, size bir tavsiyemiz olacak.  Sonbaharda karşınıza çıkabilecek pek çok doğal dekor parçası var. Bunlara solmuş yapraklar, kozalaklar, su kabakları, kurumuş dallar, at kestanelerini örnek verebiliriz. Bu mevsimde karşımıza çıkan bu doğal dekorlar ve renkler ile dekorasyonunuzu tamamlayabilirsiniz.

Ev Dekorasyonunda Battaniye ve Yastık Kullanımı

Çoğunlukla iş temposunun arttığı veya başladığı, yeni bir sezon ve seneye geçiş için hazırlıkların başladığı sonbahar mevsimi sizi yorabilir.

Bu nedenle eve geldiğinizde içini ısıtacak ve rahat hissettirecek dekorlar görmek sizi mutlu edebilir. Özellikle sonbaharın soğumaya başlayan havasında yastıklara ve battaniyelere yer vermek önemli hale geliyor. Mobilyalarının üzerine birer dekor olarak konumlandırabileceğiniz battaniyeler sık sık kullandığınız bir parça olacak. Aynı şekilde yumuşacık yastıkların dolu olduğu bir koltuk, size evinizde huzur içinde dinlenme imkânı sunacak.

Popüler Sonbahar Aydınlatmaları

Canlılıktan ziyade durgunlaşan bu dönem için ev dekorasyonunda çoğunlukla önerilen aydınlatma da loş ve güneş ışığına yakın aydınlatmalara yönelik oluyor. Yani odanın merkezinde olmayan, tek bir köşeden veya duvar boyu sarı / gün ışığı aydınlatmalar evinizde sonbahar atmosferini yaşamanız için etkili olabilir. Elektrikli sisteme göre daha az aydınlatmasına rağmen benzer etkiyi birden fazla farklı renk, koku ve boyutlardaki mumları evinizin pek çok köşesine konumlandırarak odanızı aydınlatabiliriniz.